

A römizés szabályai az egyes römizési játékváltozatok típusától függően változhatnak. A römikártyajáték elsődleges szabálya azonban ugyanaz marad, és csak a pontérték kiszámítása változik kissé.
Ismerkedjünk meg itt részletesebben a römizés általános feltételeivel és szabályaival.
Römikártyajáték szabálya: Az alapvető célkitűzések
A römizés alapszabálya az, hogy minden játékos 13 kártyával kezd, amelyeket érvényes sorozatokba kell rendezniük. A römizés szabálya szerint a sorozatoknak tiszta sorozatoknak (3 vagy 4 egymást követő, azonos színű lapból álló sorozat), tisztátalan sorozatoknak (3 vagy 4 egymást követő lapból álló sorozat egy jokerrel) és hármasoknak (3 azonos értékű, de különböző színű lap) kell lenniük. A győzelemhez a játékosoknak tiszta sorozattal kell rendelkezniük.
A römizésben a kártyák alacsony rangtól a magas rangig vannak kategorizálva:
Ász, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, bubi, dáma, király. A királyi kártyák (bubi, dáma és király) 10 pontot érnek. Az ász 1 pont vagy képkártya a készletek kialakításakor.
A römizés szabályai bármelyik römiző alkalmazásban azt is tartalmazzák, hogy a játékosnak érvényes nyitással kell rendelkeznie. Amikor a játékos az összes kártyát úgy rendezte el, hogy megfeleljen a készleteknek és a sorozatoknak (legalább egy tiszta sorozattal), akkor a römizési szabályok szerint a játékos eldobhatja a 14. kártyát és nyithat. Miután nyitott és érvényesített, a játékost győztesnek nyilvánítják, és az ellenfél pontjait a römizési változat alapján számítják ki.
A römizésben a joker egy nyomtatott joker kártya (a 2 paklis römizésben 2 jokert használnak) és egy véletlenszerűen kiválasztott römi kártya minden römizés elején. A joker bármelyik másik römi kártya helyettesítéseként használható, hogy kiegészítsen egy tisztátalan sorozatot. A Joker szabályok azt is jelzik, hogy a Jokerek végig felhasználhatók egy tisztátalan sorozat kialakítására. Például három joker használható egy tisztátalan sorozat kialakításához.
A römikártyasorozat három vagy több azonos színű lapból álló sorozat. A römizésben kétféle szekvencia létezik: Tiszta sorozat és tisztátalan sorozat. A römizés játékszabályai alapján a játékosnak legalább egy tiszta szekvenciát kell a kezében tartania ahhoz, hogy megnyerje a játékot.
A römizésben 5 féle szekvencia létezik:
A játékosnak tudnia kell, hogyan kell römizni, és ismernie kell a különböző kifejezéseket és szabályokat. Az alábbiakban bemutatunk néhány gyakori kifejezést és a römizés szabályait, amelyeket a tényleges römi játék előtt feltétlenül ismernie kell.
A römizésben a szett 3 vagy 4 azonos rangú, de különböző sorozattal rendelkező kártya csoportja. A készletek tartalmazhatnak jokereket. A römizés szabálya szerint a szettek addig nem érvényesek, amíg a tiszta és a tisztátalan sorrend nem jön létre.
A römijátékokban minden játékos 13 lapot kap. Minden játékosnak fel kell vennie egy kártyát a sora megkezdéséhez vagy a dobóhalomból, vagy a halomból. Miután felvett egy kártyát, a játékosnak szintén le kell dobnia egy kártyát a kupacba. Az ellenfél ezután felvehet egy kártyát a dobóhalomról.
Ahhoz, hogy a játékos megnyerje a römizést, egy utolsó kártyát kell eldobnia képpel lefelé, hogy kijelentse, hogy nyert. A játékos ezután hívhatja a Römit, és megmutathatja a készleteit és a sorozatait.
A römiben a játékos a dobást a játékos akkor használja, amikor kevésbé bízik a nyereményben, és szándékában áll minimalizálni a pontbüntetést. A römizés szabályai szerint a játékból ki lehet esni. Ha úgy száll ki a játékból, hogy nem vesz fel egyetlen lapot sem a dobókupacból vagy a készletből, akkor 20 pontos büntetést kapnak. Ha a játékos az első fordulója után esik ki, akkor 40 pontos büntetést kap.
Ha egy játékos érvényes készletek és sorozatok készítése után készen áll arra, hogy bejelentse a játékát, akkor bemutatást-t kérhet. Ahhoz, hogy a játékos bemutatást adhasson, 14 kártyával kell rendelkeznie, amelyből egy kártyát le kell zárnia/el kell dobnia a bemutatáshoz. Miután a játékos bemutatást kért, a játékosnak a 13 kártyát érvényes készletekké és sorozatokká kell kombinálnia az érvényesség megmutatásához.
Rossz megmutatás esetén a játékos büntetést kap. A Gamezyben 80 pontos büntetést kap az a játékos, aki rosszul mutat. A hibás mutatás a Rummy különböző változatainál eltérő lehet.
A pontok kiszámítása a römizésben a játszott változat alapján történik. Ha a klasszikus römizésről beszélünk, a vesztes játékos pontjait a következőképpen számítják ki..:
Minden kártya bizonyos pontokat hordoz. Minden számozott lapnak megfelelő pontértéke van, azaz 5 pikk = 5 pont.
A Römijáték végén a vesztes játékos pontszámát úgy számoljuk ki, hogy összeadjuk azon kártyák pontjait, amelyek nem szerepelnek egyik készletben/sorozatban sem. Ha a játékosnak nincs egyetlen tiszta sorozata sem, akkor az összes pontot összeadjuk.
A maximális pont, amit egy játékos kaphat, 80 pont. Ha a játékos lapjainak pontszáma 85 pont, akkor is csak 80 pontot kap.
A römikártyajáték célja, hogy a 13 kártyát érvényes halmazokba és sorozatokba rendezzük. A römi játék megnyeréséhez legalább 2 sorozatot kell létrehozni, amelyek közül az egyiknek tiszta sorozatnak kell lennie, a többi pedig bármilyen érvényes sorozat vagy készlet lehet. Tiszta sorozat nélkül nem tudsz érvényes römiző nyilatkozatot tenni. Ez az egyik legfontosabb römizési szabály.
Igen. 2 jokert használhatsz, de csak tisztátalan sorozat kialakításához a römizésben. Jokereket nem lehet tiszta sorozatok kialakítására használni.
A 13 kártyás römizésben személyenként 13 lapot osztanak ki a römizésben. Több mint 2 játékos esetén 2 pakli kártyát használnak.
Igen. Ha a nyomtatott joker kártyát nyílt jokerként osztják ki, akkor A lesz a joker a römizés szabályai alapján.
A Römikártyajáték szabályai szerint az ász magasnak vagy alacsonynak tekinthető, de mindkettőnek nem. Ha a futamok A-2-3, akkor alacsonynak számít, ha a futamok A-K-Q, akkor magasnak tekinthető.
Egyesek csak akkor engedik meg a römi megadásátt, ha a legutóbbi dobott lapot le lehet tenni az asztalon lévő meldre. Ebben az esetben a hívó elveszi a kártyát, és lerakja, pontoz érte, majd a játék azzal folytatódik, akinek a sora volt.
A játékosnak le kell dobnia egy kártyát, és azt (képpel felfelé) a dobóhalom tetejére kell tennie. Egy kivétel van a dobási kötelezettség alól: Ha a játékos az összes kártyáját összevonta, nem kell eldobnia.
Frissítve: március 5, 2025 –
Ambrus Szabó